Mówiąc najprościej: jest to najlepszy zabieg upiększający, jaki możesz zafundować swoim włosom.

Olejowanie włosów to termin, który być może nie brzmi zbyt imponująco i zapewne wyobrażasz sobie teraz nieatrakcyjnie wyglądające, ociekające kuchennym olejem włosy. Jest w tym tylko ziarno prawdy: naturalne olejki rzeczywiście powinno się nakładać na włosy oraz (przede wszystkim) na skórę głowy. Nie robi się tego jednak za pomocą oleju kuchennego ani nie nakłada na pasma przeraźliwych ilości preparatu.

Do olejowania włosów służą naturalne olejki – czyli substancje pozyskiwane z wszelkich, bogatych w składniki odżywcze nasion, pestek i orzechów. Rośliny, z których wytłacza się olejki, często bywają bardzo egzotyczne: porastają tropikalne, dziewicze i nieskażone rejony całego świata. Zdarza się, że tropikalny olej służy jako baza, w której moczy się zioła (najczęściej indyjskie, od wieków znane w ajurwedzie) i kwiaty o właściwościach silnie regenerujących i odmładzających. W ten sposób powstają tzw. maceraty, czyli olejki „po tuningu”, o wyjątkowej mocy i zintensyfikowanym działaniu.

Naturalne olejki są świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju kosmetyków, największą moc mają jednak stosowane w czystej postaci. Do najpopularniejszych naturalnych olejów należą: olejek amla, arganowy, kokosowy, jojoba, makadamia, lub stężony olej o konsystencji masła, czyli shea.

O niezwykłej mocy olejków decyduje kilka czynników:

Po pierwsze – obfitują one w szereg dobrych kwasów tłuszczowych nienasyconych, jednonienasyconych lub wielonienasyconych. Każdy olejek ma inny bilans owych kwasów, i to decyduje o jego niepowtarzalności.

Po drugie – olejki to moc witamin i mikroelementów, które podczas olejowania dostarczamy wprost do wnętrza włosa lub skóry.

Po trzecie – są bogactwem fitosteroli, czyli tzw. steroli roślinnych, które korzystnie wpływają na stan skóry i włosów, ponieważ mają zdolność do stymulowania syntezy kolagenu, ograniczając jednocześnie rozkład elastyny. Skutkuje to pełnymi elastyczności włosami, które dłużej zachowują młodość.

Po czwarte – mikroskopijne cząsteczki olejków mogą mieć różne rozmiary, co pozwala im precyzyjnie dopasować się do struktury włosa, zwanej porowatością. Ten wątek zostanie jeszcze omówiony w dalszej części artykułu.

Metody olejowania. Jak wykonać olejowanie włosów?

Olejowanie włosów można wykonać na kilka sposobów. Najskuteczniejszym i najpopularniejszym rodzajem olejowania jest ten, który wymaga od olejku, aby „poleżał” maksymalnie długo na włosach oraz skórze głowy; wówczas naturalne olejki mają szansę w pełni ujawnić swą moc, ponieważ odżywiają one nie tylko włosy na powierzchni i we wnętrzu łodygi, ale również pielęgnują skórę głowy i wzmacniają cebulki. Dzięki temu włosy zostają zregenerowane w ich najważniejszym miejscu. Cebulka włosowa jest bowiem sercem włosa – to ona działa jak fabryka, która produkuje włos; jeśli brakuje jej siły i nie dostaje odpowiednich składników odżywczych – słabną również włosy. Ekstremalnie osłabiona cebulka nie ma siły utrzymać włosa, który po prostu wysuwa się z pochewki skórnej.

Regularnie wykonywane olejowanie włosów, angażujące nie tylko pasma, ale również cebulki i skalp to najlepszy zabieg regenerujący, jaki można zafundować włosom. Nie tylko upiększa i naprawia zniszczenia we wnętrzu pasm, ale również wzmacnia włosy od cebulki aż po same końce. Dogłębne olejowanie włosów polega na nałożeniu olejku na suche lub lekko zwilżone pasma oraz skalp i pozostawieniu go na kilka godzin (olej można zostawić na włosach nawet przez całą noc), a następnie spłukaniu go połączonym z myciem włosów. Taką kurację należy robić przynajmniej raz w tygodniu, aby dostarczyć do wnętrza włosów optymalną dawkę witamin, kwasów tłuszczowych oraz cennych minerałów. Olejki deklasują w dziedzinie regeneracji każdą maskę lub balsam do włosów.

Pozostałe metody olejowania włosów

Do często stosowanych i popularnych metod olejowania zaliczyć można:

  1. Olejowanie na sucho – czyli wspomniane już kilkugodzinne trzymanie olejku na włosach i skórze głowy. Cel: dogłębna regeneracja włosów, wzmocnienie cebulek, zapobieganie utracie włosów.
  2. Olejowanie na mokro – polega na nakładaniu olejku na wilgotne włosy (które mają wówczas większą sorpcyjność i lepiej chłoną olejek) i skórę głowy. Cel: dogłębna regeneracja i wzmocnienie włosów od wewnątrz.
  3. Olejowanie na odżywkę – polega na dodaniu kilku kropli oleju do porcji odżywki nakładanej na włosy, aby spotęgować jej działanie. Cel: odżywienie i nawilżenie włosów, wzmocnienie działania kosmetyków.
  4. Olejowanie po myciu włosów – polega na nałożeniu odrobiny naturalnego olejku na wilgotne włosy, omijając skórę głowy. Olej w tej wersji powinien pozostać na włosach bez spłukiwania, a jego ilość powinna być minimalna, aby nie przeciążył on pasm. Cel: zabezpieczenie włosów przed wysoką temperaturą suszarki, kondycjonowanie włosów.
  5. Olejowanie suchych włosów po myciu – polega na nałożeniu olejku na wysuszone już suszarką pasma. W zależności od kondycji włosów aplikuje się od 2 do kilku kropli olejku. Można stosować go wyłącznie na końce włosów. Cel: nabłyszczenie, odżywienie, wygładzenie i zabezpieczenie włosów.

Skuteczne olejowanie włosów – porady i wskazówki

Aby olejowanie włosów przyniosło najwięcej korzyści, warto pamiętać o kilku cennych wskazówkach.

ZAWSZE DOBIERAJ OLEJEK DO POROWATOŚCI WŁOSÓW
Olej nieodpowiednio dobrany do struktury może przeciążyć lub napuszyć włosy. O tym, czym jest porowatość i jak dopasować do niej olejek przeczytasz w dalszej części artykułu.

NIE NAKŁADAJ OLEJU NA ZBYT MOCNO PRZETŁUSZCZONE WŁOSY
Możesz wówczas przeforsować, i tak już ciężką od nadmiaru sebum, cebulkę. To może sprawić, że wyjątkowo osłabione w mieszkach włosy zaczną bardziej wypadać. Dobrym rozwiązaniem będzie umycie włosów i dopiero traktowanie ich olejkiem.

ZMYJ LAKIER, PIANKĘ I INNE KOSMETYKI DO STYLIZACJI …
… które mogłyby zalegać na włosach i oblepiając je – blokować olejkom wnikanie do wnętrza.

CZEPEK, GRZEBIEŃ I INNE
Działanie olejku będzie intensywniejsze, jeśli po nałożeniu go na włosy okryjesz głowę czepkiem fryzjerskim oraz ręcznikiem. Pod takim ciepłym kompresem olejki mają większe możliwości i o wiele silniej działają na włosy.

NIE PRZESADZAJ Z ILOŚCIĄ OLEJU
Zbyt dużo olejku nie tylko nie odżywi lepiej włosów, ale również sprawi, że niełatwo będzie ci go usunąć. Są bowiem olejki, które łatwo schodzą z włosów, a są takie, które wymagają dwukrotnego umycia włosów.

MASAŻ
Po nałożeniu olejku na skalp dobrze jest wykonać delikatny masaż skóry głowy – usprawni on cyrkulację krwi i sprawi, że cebulki pobudza się do aktywniejszej pracy.

ZMYWAJ BEZ SLS, SLES
Olejki są substancjami pochodzącymi z natury: nie zawierają żadnych syntetyków, substancji komedogennych i drażniących skórę. Zmywanie ich szamponami z SLS, SLES nie tylko byłoby profanacją, ale również osłabiłoby rezultaty kuracji.

OCZYŚĆ SKÓRĘ GŁOWY
Przynajmniej raz w miesiącu umyj włosy szamponem oczyszczającym. Działa on zbawiennie zarówno na skalp, jak i na włosy, ponieważ uwalnia je z toksyn i pozwala usunąć zalegające na włosach i tuż przy cebulkach resztki kosmetyków oraz pozostałości po zbyt dużych dawkach oleju. Szampon oczyszczający będzie też idealnym preludium do olejowania, wzmaga on bowiem chłonność kosmyków. Dzięki temu włosy łatwiej i szybciej chłoną olejki.