Rozdwajające się końcówki to zdecydowanie największa bolączka setek tysięcy kobiet na całym świecie. Co zrobić, żeby uchronić włosy przed uszkodzeniem? Oto garść pomysłów na to, jak ochronić końcówki przed rozdwajaniem się i zagwarantować włosom oszałamiający wygląd.

Dlaczego nasze włosy mogą się rozdwajać?

Powody są różne. Często jest to uszkodzenie mechaniczne, które pojawia się np. gdy śpimy w rozpuszczonych włosach i ocierają się one o pościel. Końcówki mogą rozdwajać się też od nadmiernej stylizacji. Gorące powietrze suszarki, wysoka temperatura prostownicy lub lokówki, a nawet szczotkowanie włosów w niewłaściwy sposób – to wszystko może sprawiać, że włosy kruszą się i łamią. Czasami winić możemy słońce lub zmiany hormonalne, a nawet fryzjerkę, która skracała nam włosy tępymi nożyczkami. Efekt jest zawsze ten sam: suche, puszące się, rozdwojone końcówki.

Rozdwojone końcówki. Ścinać czy nie ścinać?

Niestety dalej nie jest lepiej. Bo, gdy włosy już się rozdwoją, często najrozsądniejszym wyjściem jest ich skrócenie. Ostre cięcie (tym razem dobrze naostrzonymi fryzjerskimi nożyczkami) pozwala przywrócić końcom zdrowie, ale niestety kosztem utraty kilku centymetrów z długości. Jeśli nie zależy nam na tym, jak długie są nasze włosy, to nic straconego, przecież niebawem odrosną. Dla tych pań, które zapuszczają włosy, to dużo większa strata, bo każdy stracony centymetr jest jak krok do tyłu na drodze do pięknych, długich włosów. Dlatego przed rozdwojonymi końcówkami warto się… uchronić!

Jak ochronić końcówki przed rozdwajaniem się?

Żeby uniknąć konieczności ścinania włosów, warto zapewnić im ochronę. Najprościej zrobić to, wprowadzając do swojej codziennej pielęgnacji, kilka prostych zasad. Dzięki nim regularne dbanie o ochronę końcówek nie jest trudne.

  1. Związywanie włosów na noc – taki banał może zmienić naprawdę wiele, bo to najczęściej nocą końcówki niszczą się i rozdwajają. Wystarczy luźny koczek na czubku głowy lub warkocz, żeby pasma nie ocierały się tak bardzo o pościel i wyszły cało z każdej kolejnej drzemki.
  2. Olejowanie włosów – nie tylko na noc, ale też w każdym inny sposób, olejowanie włosów może pomóc zmniejszyć rozdwajanie się włosów. Naturalne olejki otulają pasma cienką, niewyczuwalną otoczką, dzięki której włosy nie tracą nawilżenia, są gładkie, pełne blasku i dużo mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
  3. Suszenie tylko zimnym powietrzem – warto polubić „zimny” przycisk w naszej suszarce i suszyć włosy wyłącznie chłodnym nawiewem. Potrwa to chwilę dłużej, ale zaoszczędzony na szybszym suszeniu czas i tak przeznaczylibyśmy na wizytę u fryzjera na ścianie końcówek: to nie ma sensu.
  4. Ochrona przed słońcem – kosmetyki do włosów z filtrami UV, naturalne olejki i mgiełki do włosów chroniące przed słońcem również przydadzą się, gdy mamy problem ze skłonnością do rozdwajania się końcówek. Promienie UV niestety wysuszają włosy, czego efektem są osłabione końcu. Ochrona to więc podstawa.
  5. Maska do włosów z keratyną – włosy, które się rozdwajają, to włosy zniszczone. Doskonałym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie kosmetyków, które je wzmocnią i odbudują od środka. Najlepiej w tym zadaniu sprawdza się regenerująca maska do włosów z hydrolizowaną keratyną, bardzo ważną dla włosów proteiną.