Jak dobrać kolor włosów do koloru oczu i karnacji? Czy w ogóle jest sens to robić? Oto poradnik dla wszystkich tych, którym analiza kolorystyczna nie jest obca. Sprawdź, jakie włosy pasują do twojej twarzy i najlepiej podkreślają dany kolor oczu!

Radykalne zmiany wyglądu mogą być dobre, jeśli tylko podejmiemy je świadomie. Zamiast sięgnąć po pierwszą lepszą farbę i pójść na żywioł, lepiej zastanowić się chwilę, jaki kolor włosów pasuje do naszej karnacji, kształtu twarzy i koloru oczu. To prosty sposób na uniknięcie fryzjerskiej wpadki i koloryzację, która będzie podkreślała nasze naturalne piękno.

Od czego zacząć? Określ kolor karnacji

Zacząć trzeba od tego, jaką mamy karnację. Bez tej informacji nie przejdziemy dalej. Podstawą jest więc określenie, czy karnacja jest ciepła, czy zimna. Jeśli chcemy, możemy przyporządkować ją do jednego z czterech typów urody: wiosna, lato, jesień lub zima, choć nie jest konieczne wdawanie się w takie szczegóły. Jak rozpoznać, jaki mamy typ karnacji?

Osoby o ciepłej karnacji:

 • mają zielonkawy odcień widocznych na nadgarstku żył,
 • mają skórę w złocistym, brzoskwiniowym, żółtawym odcieniu,
 • opalają się na brązowo bez zaczerwienienia skóry,
 • mają tendencję do rudych i brązowych piegów.

Osoby o zimnej karnacji:

 • mają niebieski (wpadający w fiolet) odcień żył na nadgarstku,
 • mają jasną, porcelanową, bladą cerę o delikatnie różowym odcieniu,
 • nie opalają się łatwo i zazwyczaj ich skóra czerwieni się od słońca.

Krok drugi. Jaki masz kolor oczu?

Z kolorem karnacji ściśle związane są też odcienie oczu. To, jaką mają barwę, jest bardzo ważne w przypadku farbowania. Najlepszy efekt uzyskamy, dobierając kolor włosów do koloru oczu tak, aby harmonijnie ze sobą współgrały. Warto wiedzieć, że niektóre odcienie włosów podkreślają kolor oczu i sprawiają, że błękit jest bardziej błękitny, a brąz głęboki i wyrazisty.

Oprócz samych oczu ważna jest też ich oprawa – kolor rzęs i brwi. Warto uwzględnić go podczas farbowania, żeby po koloryzacji nie okazało się, że rzęsy i brwi są dużo jaśniejsze lub dużo ciemniejsze niż włosy. Zbyt duży kontrast nie wygląda dobrze, więc warto wykorzystywać podobne kolory.

Najważniejsze. Jaki kolor włosów wybrać?

Kiedy już wiemy, jaki odcień ma nasza skóra i jaki jest kolor naszych oczu, sprawa jest prosta. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor włosów dla siebie, posługując się analizą kolorystyczną i stawiając na kolory, które się uzupełniają i podkreślają. Oto ściągawka dla wszystkich dla ułatwienia.

 1. Kolor włosów do niebieskich oczu i zimnej karnacji – chłodne odcienie blondów i brązów, a także rudości w równie zimnych odcieniach.
 2. Kolor włosów do niebieskich oczu i ciepłej karnacji – ciepłe blondy ze złotymi, miodowymi refleksami, a także złociste brązy i ciepłe czerwienie.
 3. Kolor włosów do zielonych oczu i zimnej karnacji – głębokie, ciemne i nasycone brązy, a także rudości we wszystkich chłodnych odcieniach.
 4. Kolor włosów do zielonych oczu i ciepłej karnacji – ciepłe rudości ze złocistymi refleksami, a także ciepłe, słoneczne brązy.
 5. Kolor włosów do brązowych oczu i zimnej karnacji – wszystkie odcienie zimnego brązu, ciemna czekolada i czerń o granatowych refleksach.
 6. Kolor włosów do brązowych oczu i ciepłej karnacji – blond w wersji ciepłej, miodowej, żółtej, a także złocisto-orzechowe brązy i miedź.

Ważna wskazówka na koniec

Nigdy nie powinniśmy farbować włosów na identyczny kolor, jaki ma nasza tęczówka. To szczególnie ważne przy oczach brązowych, bo mało kto decyduje się na koloryzację na niebiesko lub zielono. Brąz bywa jednak zdradliwy. Jeśli więc chcemy, żeby twarz nie straciła na wyrazistości, lepiej wybrać odrobinę inny odcień i uniknąć powtórzeń kolorystycznych.