Kiedy planujesz urlop, bierzesz pod uwagę każdą ewentualność i zabierasz ze sobą bagaż niezbędnych rzeczy. Czy na pewno pamiętasz o wszystkim? A włosy? Czy wiesz, jak ochronić je przed słońcem i sprawić, że po urlopie nadal będą pełne blasku i koloru? Oto najlepsze sposoby na ograniczenie płowienia włosów. Jeśli planujesz wczasy, musisz je poznać!

Rzadko myślimy, jak po wakacyjnych szaleństwach będą wyglądały nasze włosy. Bardziej niż o nich rozmyślamy o skórze, którą chronimy przed słońcem, fundując jej zdrową opaleniznę bez podrażnień. Jak duży to błąd, wiedzą tylko fryzjerzy, których salony przeżywają jesienią szturm, a zabiegi, które mają zregenerować włosy zniszczone słońcem, nie schodzą z listy top.

Choć raz warto uprzedzić fakty i ochronić włosy przed zniszczeniem. Jak to zrobić? O tym właśnie jest ten poradnik. Przygotowany specjalnie dla wszystkich tych, którzy zabierają swoje włosy na wakacje!

Jak przygotować włosy na nadchodzące lato?

O włosy warto zatroszczyć się już wiosną, kiedy słońce dopiero nieśmiało zaczyna głaskać nas po skórze swoimi promieniami. To najlepszy czas na podcięcie końcówek (nawet gdy nie są mocno zniszczone). W ten sposób nie tylko nadamy fryzurze odpowiedni kształt i wymodelujemy ją, ale też zadbamy o zdrowie pasm. Zniszczone i rozdwojone końce to najlepszy sposób na utratę nawilżenia i osłabienie włosów, a tego żadna z nas nie chce przed urlopowym wyjazdem.

Odpowiednio wcześnie warto pomyśleć też o koloryzacji. Pamiętajmy, że farbowanie włosów przed samym urlopem to nie jest dobry pomysł. Włosy po zmianie koloru są bardziej uwrażliwione i podatniejsze na zniszczenia. Lepiej więc zmienić kolor wcześniej, gdy słońce nie świeci jeszcze tak mocno – kolor będzie wtedy wyraźniejszy, utrzyma się dłużej, włosy nie stracą blasku, a także (co najważniejsze) pozostaną zdrowe, elastyczne i mocne.

Pielęgnacja włosów przed wakacjami

Przed samym wyjazdem warto zmienić nieco swoją pielęgnację, żeby wzmocnić włosy i przygotować je na wakacyjne wyzwania. Jak zrobić to najlepiej? Wykorzystując kosmetyki do pielęgnacji włosów, które mamy pod ręką.

Nawilżająca maska do włosów – podstawą pielęgnacji każdego rodzaju włosów jest ich nawilżanie. Przed urlopem warto zamienić zwykłą odżywkę w silniejszą i nawadniającą włosy od środka maskę humektantową.

Wzmacniająca maska do włosów – jeśli mamy nieco osłabione włosy, przed urlopem przyda im się energetyczny kopniak. Dobrze jest zawczasu zregenerować je i odbudować np. za pomocą skutecznej maski do włosów z keratyną.

Naturalne olejki do włosów – dużym wsparciem będzie też stosowanie olejków, które pomogą zregenerować, odżywić i zrewitalizować włosy, a także ochronią je przed czynnikami szkodliwymi i utratą nawilżenia.

Jak zapobiec płowieniu włosów? 

Jeśli będą zdrowe, mocne i dobrze nawilżone, słońce zaszkodzi im mniej – dlatego to, w jaki sposób zadbamy o włosy przed urlopem, ma ogromne znaczenie. Oprócz tego ważne jest też przestrzeganie kilku prostych zasad, dzięki którym nie wrócimy z urlopu z suchymi, matowymi i łamliwymi włosami. Oto instrukcja obsługi włosów na wakacjach, którą powinien przestudiować każdy!

1. Nie wychodź na słońce z mokrymi włosami, ponieważ są wtedy dużo delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

2. Po wyjściu z morza lub basenu jak najszybciej wypłucz włosy w czystej wodzie, aby pozbyć się soli, chloru i piasku, które mogą się na nich osadzać.

3. Chroń włosy przed słońcem na różne sposoby: nie tylko kosmetykami z filtrem UV i olejami, ale też kapeluszem lub przewiewną chustką.

4. Myj włosy częściej niż zwykle szamponami o delikatnym składzie, aby uniknąć przetłuszczania się i podrażniania skóry głowy.

5. Pozwól włosom wysychać naturalnie i daj odpocząć im od suszarki, żeby nie przesuszać ich i nie osłabiać dodatkową wysoką temperaturą.